Kiedy przysługuje pogrzebowy urlop okolicznościowy?
Urlopy okolicznościowe są prawnie zagwarantowane każdej osobie, która jest zatrudniona na umowę o pracę. Z dni wolnych można skorzystać w przypadku urodzenia się dziecka, ślubu, a także w związku ze śmiercią bliskich. Jest to właśnie tak zwany okolicznościowy urlop pogrzebowy. Ile dni wolnych od pracy przysługuje w takiej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w artykule.
Co warto wiedzieć o okolicznościowym urlopie pogrzebowym?
Śmierć bliskich to niezwykle trudne i jednocześnie stresujące doświadczenie, na które nie mamy wpływu oraz nigdy nie jesteśmy na nie przygotowani. Jednak na szczęście kodeks pracy gwarantuje nam w takiej sytuacji możliwość skorzystania z dni wolnych. Co jest bardzo przydatne, ponieważ ten czas możemy poświęcić na sprawy związane z organizacją pogrzebu, stypy lub załatwieniem dokumentów, które są niezbędne do przygotowania pochówku. Więc jest to nie tylko trudny czas, ale także intensywny i wymagający od nas wysiłku.
Ile dni okolicznościowego urlopu pogrzebowego otrzymamy w przypadku śmierci bliskiej osoby?
Długość takiego urlopu jest zależna od tego, z czyim odejściem przyszło nam się zmierzyć. Zgodnie z przepisami w przypadku śmierci najbliższych, czyli współmałżonka, dziecka lub rodziców, mamy do wykorzystania dwa dni wolne od pracy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku śmierci np. brata lub siostry, teściów lub dziadków. Zgodnie z przepisami w takim przypadku otrzymamy tylko jeden dzień urlopu okolicznościowego. Aby go dostać, należy złożyć stosowny wniosek do pracodawcy, i to możliwie jak najszybciej. Choć jeden bądź dwa dni urlopu to niewiele, biorąc pod uwagę naszą stratę, to jednak warto je wykorzystać w najbardziej odpowiedni dla nas sposób.